| Bro4555 a întrebat:

Nu am mai condus de ceva timp, mai exact de cand am luat permisul si urmeaza sa imi iau o masina, dar am o intrebare despre o situatie in trafic pe care nu o pot intelege... spre exemplu, daca masina din fata mea opreste in mijlocul strazii, din diferite motive, dar se intampla ca in acel loc sa fie linie continua sau trecere de pietoni, am voie sa depasesc? Atentie! Opreste, nu stationeaza, in caz contrar cat trebuie sa astept pentru a putea depasi masina care blocheaza banda pe care circul?

Răspuns Câştigător
| Arhix a răspuns:

Da, ai voie sa incalci legea atat timp cat esti fortat. Vina o poarta cel care blocheaza fara motiv, incalcand legea. Daca ai respecta legea probabil s-ar bloca strada jumate de zi.

4 răspunsuri:
| Sonia822 a răspuns:

Nu, incetinesti, te asiguri, abia apoi. Poate fi un cadavru pe jos, sau un cal care iti sare in cale. Daca nu ai mai condus, mai citeste iar legislaria, si mai fa niste cursuri in particular, da niste bani si mai fa practica, nu te zgarci. E vba de increderea in tine, dar si de viata altor oameni.

| armiaso a răspuns:

Nu ai voie sa depasesti, prin stanga ai linie continua, prin dreapta ai efectua depasirea pe trecerea de pietoni ceea ce este din nou ilegal indiferent daca ai sau nu linie continua, astepti sa porneasca masina si gasesti momentul legal in care sa faci depasirea

| Arhix a răspuns (pentru armiaso):

Si daca masina aia sta o zi intreaga acolo? Blochezi tot traficul. Cu asigurare incalci legea pe raspunderea aluia de blocheaza.

| armiaso a răspuns (pentru Arhix):

Scrie in postarea initiala OPRESTE, NU STATIONEAZA,

inclusiv in codul rutier exista diferenta intre termeni.
eu am raspuns cf codului rutier, daca intrebarea nu a fost pusa folosind cuvintele in spiritul codului rutier si a definitiei NORMALE intre oprit si stationat, mea culpa, cf codul rutier raspunsul meu este cel valabil.