| anonimbuc21 a întrebat:

(legat de examen auto).
Daca merg cu mașina pe un drum principal cu linie continua si în fața mea este un autobuz care se oprește în stație fără alveola si daca autobuzul e oprit, pot depăși pe linie continua? (țineam ceva minte că imi spunea instructorul ca pot) dar nu sunt sigur.
Si cum ar trebui sa fac? Sa aștept sa plece sau sa depășesc?

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poti depasi legal, in cazul expus depasirea este interzisa, conform Regulamentului de aplicare a OUG 195/2002, citez:
"ART. 120 Jurisprudență
  (1) Se interzice depăşirea vehiculelor:
  i) când pentru efectuarea manevrei se încalcă marcajul continuu, simplu sau dublu, care desparte sensurile de mers, iar autovehiculul circulă, chiar şi parţial, pe sensul opus, ori se încalcă marcajul care delimitează spaţiul de interzicere;"

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Aceasta intrebare a fost pusa intr-un seminar pe linie de circulatie: raspunsul a fost cel pe care l-am dat eu.

| Ioandelasal a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Nu stiu cine a dat raspunsul dar este contrar dispozitiilor legale pe care le-am citat si acestea se aplica nu raspunsurile de la seminar.

| Sofer a răspuns:

Oprește pentru urcarea și coborârea călătorilor. Având linie continua nu prea poți sa depășești.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Statiile de autobuz nu pot fi stabilite in zonele unde depasirea este interzisa - resectiv linie continua. In cazul in care un autovehicul se opreste sau stationeaza in zona cu linie continua nu este considerata contraventie incalcarea liniei continue si depasirea acestuia. Bineinteles cu asigurarea necesara. Motivatia: s-ar crea un ambuteiaj cu consecinte mai grave pentru circulatie.

| suntserios a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Exista o groaza de astfel de situatii

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru suntserios):

Daca exista, poti sa depasesti.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru suntserios):

Sunt nelegale si rebuiesc sesizate.

| Boris29d a răspuns:

Cred ca depășești dacă nu are alveola. Auzi, știi cumva dacă se prelungește dosarul din cauza pandemiei? Ca nu știu dacă mai am cum sa mai dau o data dacă nu iau când sunt programat și as vrea sa știu.

| anonimbuc21 explică (pentru Boris29d):

Nu se prelungește. Normal ar trebui sa ai prioritate la examen cum îți expira