| anonimulxxxhd a întrebat:

Salut o intrebare am condus doar masini diesel si stiu ca daca se misca masina pot lasa ambreajul, aceeasi chestie e si la benzinare? adica bag in viteza accelerez unde la 1000 si ceva de ture si las usor ambreajul si cand se misca masina pot lasa ambreajul?

1 răspuns:
| AlexandruInu a răspuns:

Cam asa ceva. Apesi ambriajul bagi in viteza si lasi foarte usor ambriajul, vei vedea ca masina da sa se miste si cand ajungi pe la jumatate accelerezi putin si dai drumul ambriajului. Dar trebuie sa simpti. Dar cand ajungi cu ambriajul mai mult de jumatate si simpti ca pleaca masina si simpti ca se opreste atunci apesi usor acceleratia si ii dai drumul ambriajului. S-ar putea sa derapeze sau sa pornesti cu viteza, asa e la benzina dar te obisnuiesti si o sa capeti indemanare.