| Naavin a întrebat:

Buna!
Nu stiu cum sa conduc o masina pe benzina ????????‍♂️
Am luat permisul de vreo doua saptamani. Cat timp am facut scoala de soferi, mi-a murit motorul doar de doua ori, iar dupa ce mi-am luat permisul si am condus masina familiei mi-a murit inca de vreo doua. Masinile erau diesel.
Bineinteles, cineva din familie mi-a spus cum cele pe benzina sunt mai bune pentru incepatori, ca cele diesel se strica daca nu mergi la viteze mari, samd.

Si uite ca m-am procopsit cu o masina pe benzina, pe care tocmai am cumparat-o....si ma dispera. Nu pot porni de pe loc nicidecum. Fac totul (cred eu) ca la carte, accelerez putin, las ambreajul cat de usor pot, si motorul moare. Ca sa nu moara motorul trebuie fie sa acelerez ca nebunul, fie sa las ambreajul atat de incet incat imi ia un minut sa ma pun in miscare. Si ma intreb eu: oare intr-o intersectie aglomerata, ce e mai probabil sa se intample, sa imi moara motorul in mijlocul intersectiei si sa nu mai pot iesi de-acolo, sau sa am tot timpul din lume sa las ambreajul lin si fin, dar si asa tot se zguduie masina?

Deci chiar simt ca ma imbolnavesc de nervi din situatia asta. Nu pot nici macar sa ies din parcare de la benzinarie fara sa imi ia 5 minute, si de cate 3 ori consecutiv imi moare motorul. Regret ca n-am incercat sa conduc eu masina inainte sa o iau, dar....bineinteles ca m-am bazat pe cunostintele si recomandarile altora.

Ceva sfaturi aveti? ( in afara de a vinde masina tocmai luata, ca la asta m-am gandit eu deja)

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ție ti-a murit motorul si la diesel, nu numai la motor pe benzina. Deci problema este la tine, nu la tipul motorului de pe masina. Incearca sa mai exersezi pornirea de pe loc.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Te duci undeva intr-o parcare in care nu incurci pe nimeni si exersezi plecare de pe loc. Nu e nevoie de cat sa prinzi cat de mult sa apesi pe acceleratie, asta e tot.

| iulianr a răspuns:

Trebuie doar sa mai exersezi. In timp te obișnuiești. Eu am făcut școala pe diesel, am condus mașina tatălui, care era diesel, iar când mi-am cumpărat mașina, am luat pe benzina, tot la sfatul altora. A fost puțin ciudat primele zile, până ce m-am obișnuit cu ambreiajul și accelerația, dar nu e foarte diferit de diesel. Trebuie doar sa conduci și te vei obișnui. Inainte sa cumpăr mașina, am avut câtiva ani in care nu am condus deloc și pe lângă faptul că trebuia să mă reobisnuiesc sa conduc, trebuia să o fac și pe benzina. Am oprit motorul de 2-3 ori la semafor și m-au claxonat toți, dar asta e. Nu îți va lua mult până te obișnuiești. Daca vrei, poți să mergi într-o parcare sau curte și exersezi acolo.

| Corina3434 a răspuns:

Ia o electrica. Poti merge cu 50 km/ora pe autostrada sa nu se consume bateria.