| ImAnonymous a întrebat:

Salut, o sa dau de permis si mai apoi sa imi iau o masina.
Ce masini imi recomandati cu un consum acceptabil sa spunem [ 8-9 max] chit benzina sau diesel. Tin sa mentionez ca doresc ceva incepand cu anul 2000 si pretul maxim sa fie 2000-2500e.
Imi plac modele bmw 318d, audi a4, mercedes c, dar se gasesc greu ce vreau eu. Alte masini gen stiti? Funda.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Consum de 8-9, pe unde?
La banii tai, daca vrei premium, iti recomand Alfa Romeo 156, motorizare pe benzina.
Mercedesul ar fi ok, dar iti trebuie multi bani ca sa-l cumperi. Audi e costisitor la intretinere, nu prea e masina de incepator, iar BMW-urile sunt pentru fanatici, nu tin loc de masina.
Cea mai normala alegere pentru tine ar fi Dacia Logan sau Opel Astra G/Opel Vectra B, toate pe benzina. Dar daca nici n-ai luat permisul si deja visezi BMW si Audi, imi inchipui ca o sa ti se para rable astea. Daca e asa, du-te la munca, si ia-ti ceva de la 6000e in sus.

2 răspunsuri:
| FlorinPx a răspuns:

Pentru incepator ceva pe benzina ar fi destul de ok, la diesel sunt injectoarele si turbina ce se pot defecta foarte usor daca omori masina.
In 2500E poti gasi bmw 318, e46 dar in oras nu are chiar un consum de 8-9. In oras mananca mai mult depinde si de trafic. La o viteza constanta de 100 km/h bmw-ul iti mananca undeva la 5/6, 318. Ai grija ca momentan nu se mai pot inscrie masinile de tip audi, seat, volkswagen.

| andreisssaaa a răspuns:

Polo