| EmilTraian95 a întrebat:

Masini pe benzina vs masini diesel ( anii 2000-2006 sau pana in 2500 de euro ) care sunt cele mai rentabile? Benzina ia mai mult la consum insa piesele sunt mai ieftine la diesel am inteles ca ai un consum f bun pe oras chiar si la motoare de 1.9 insa daca se strica ceva te costa si 25% din masina.

1 răspuns:
| YoBuDy a răspuns:

Salut,

In linii mari, avantajele diesel ar fi urmatoarele: consum redus de combustibil, cuplu mai mare, durata de viata mai mare a motorului, valoarea de revanzare.
Ca dezavantaje pot fi enumerate: pretul de achizitie al masinii mai ridicat, revizii mai scumpe.
La randul ei avantajele unei masini pe benzina sunt: pretul mai mic al masinii, revizii mai ieftine, demaraj mai rapid.
Dezavantaje: consum mai mare, durata de viata mai scurta a motorului.

Eu am masina diesel si sunt foarte multumit de ea.

Succes,