| Cristian0884df11 a întrebat:

Salut Oamenihappy deci problema sta in felul urmator:
Am un Opel Astra G 2001 benzina 1.6 16v si de cateva luni imi mananca zilele am bagat-o pe tester de 4-5 ori bani cheltuiti aiurea imi da eroare la clapeta de acceleratie si la injectorul unu si la ventilatoare. zice ca nu functioneaza calumea etc.
>-- inainte o lasam 10 minute dupa ce o porneam sa se linisteasca relantiul si mergea. daca nu o lasam nu tinea calumea relantiul cand o lasam pe liber murea motorul si nu tragea deloc ..nu avea vlaga in ea deloc. +consuma de rupe.
>-acum pot sa o las si 1 ora ca tremura si nu se accelereaza deloc cum trebuie.
>- din cate am inteles calculatorul (ECU) ar fi de vina cica s-ar fi desprins lipiturile alea din aluminiu etc etc. acum nu stiu ce sa fac din cate am inteles reparatia ajunge undeva la 600 RON as vrea sa stiu daca a mai avut cineva problema asta si daca exista o alta posibilitate sa o rezolv o data..precizez ca am schimbat clapeta de acceleratie am curatat-o a mers bine 200-300 km apoi a revenit problema vesnica. O zi buna!

Răspuns Câştigător
| 07gabriel07 a răspuns:

Intr-adevar problema poate e la calculator dar la unele masini poate fi reglata clapeta de acceleratie din soft.