| Kimbeler a întrebat:

Un indiciu ceva, va rog mult. Am un freelander de aproape 3 luni si dupa 3 saptamani la 80 se plafona, nu mai voia deloc. numai daca luam contactul din mers si-l puneam iar. atunci mergea dar nu foarte mult timp. Asa, deci am fist cu ea la service. am pus tester programul pentru freelander. si nimic. Precizez ca dupa ce am "pus" astea pe masina. A trebuit sa schimb un injector crezand ca a fost din asta. Injectorul era dus dar si cu el nou, nicio schimbare. Am schimbat furtunele de la turbina si electrovalva de acolo ( din cate am inteles... motorul acesta are 2 electrovalve. este un motor de bmw de 1. 9tdi 110cp) si nimic. avea monente cand "isi dadea drumul " si mergea perfect. Din cate am inteles o clapeta sau ceva de genul nu are destula putere sa se deschida complet si de aceea n ar merge, ce ar putea fi? Ajutor! Masina arata ca noua. Multumesc

2 răspunsuri:
| danutz2006 a răspuns:

Salut,
aceeasi problema am avut-o si eu la un WV cu motor 1.9 TDI.
La mine daca mergeam cu ea foarte turata de la inceput atunci nu era nici o problema dar daca mergeam cu ea la o turatie intre 1800 si 2200 si o acceleram lent atunci se simtea o usoara intrerupere si nu mergea mai tare.
Am tot fost cu ea la service, au put-o pe tester si ba nu iesea nimic ba imi aparea ceva cu presiune mica/ intermitenta turbo. Initial mi-au recomadat sa schimb turbina dupa care un meserias mai inteligent a zis sa dam turbina jos, sa o ducem la reparat. Daca are joc in ax atunci exista un kit de reparatii care inlocuieste mai multe componente mobile din turbina, etc.
Am facut asta si m-a sunat tipul sa imi spuna ca l-au sunat cei de la firma de reparatii turbine sa ii spuna ca turbina nu are nimic, nu trebuie schimbat kit-ul dar la teste au sesizat ca este o comanda electrica pe la turbina care din diverse cauze ( depuneri, rugina ) nu mai lucreaza cum trebuie si nu mai da comanda turbinei sa deschida palele atunci cand detecteaza o presiune mare. Din aceasta cauza, nu se dau corect comenzile catre turbina si atunci cand e presiune mare pentru a evita sa crape turbina, automat ea intra intr-un mode de avarie si nu mai lucreaza.
Am schimbat aceasta comanda la turbina si de atunci ( aproape 2 ani nu mai am nici o problema)
Poate te ajuta si pe tine asta.
O zi usoara.

| Kimbeler explică (pentru danutz2006):

Multumesc frumos! Am sa incerc si o sa revin cu un raspuns. Doamne ajuta!