| AdiMihai25 a întrebat:

Salut.
Pentru a ajunge sofer pe autocar ce categorii de permis, atestate avem nevoie?
Si ajung toate costurile (scoala, etc)

6 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

2 000 de euro cam cu tot cu scolarizare atestate, C+E+D, trebuie sa ai B deja de un an sau doi.Tre sa ai peste nu stiu ce varsta 24 parca.In fine, bataie de cap si nu rpea merita in opinia mea.

| AdiMihai25 explică (pentru Liviu):

Depinde de pasiune si cine iubeste meseria de sofer (plimbări, excursii )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Liviu):

Autocar înseamnă trasport de persoane, deci nu i-ar trebuie C-ul neapărat din câte știu. Ăla e la transport marfă. Și E-ul e un plus, în caz că vrea să care și remorcă mai mare după el, așa știu. Poate greșesc

| Liviu a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, C-ul nu trebuie, ai dreptate.A fost o greseala din partea meahappy Dar e-ul, e necesar daca va face tara.Pentru bagaje, si ..cam in juru la 2 000 de epuroi se invarte treaba.Dar acum csf...

| Liviu a răspuns (pentru AdiMihai25):

Da...stiu,admit asta, la fel credeam ca voi da si eu de restul gradelor dupa ce iau B-ul, numai ma tenteaza deloc.Multa prostie in trafic, uneori si din partea mea ADMIT asta, as fi ipocrit sa spun ca is perfect.Dar crede-ma, e jale in trafic, mai ales bizoni fara semnal, cu bmw/audi, copii cu masini puternice care uita ca bataia doare.Etnii neprecizate(nu ma refer doar la rromi, departe gandu) la fel, conduc urat. Uneori tu cu mamaliga in geam vei evita pe alti pentru ca is...retarzi.Alteori o vei gafa si tu, ca deh happy

| Sofer a răspuns:

Sa fi deținător de permis categoria B și vârstă 24 de ani pentru categoria D.