| alexsaxx2323 a întrebat:

Cum pot circula cu un scuter de 125cm daca am doar permis cat b?
Ce acte am nevoie,atestate, etc?
Totul sa fie perfect legal
Multumesc

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cu categoria B se pot conduce vehicule din subcategoria B1 si si categoria AM!
SUBCATEGORIA B1: autovehiculul cu trei sau patru roti avand masa proprie peste 400 kg, dar nu mai mare de 550 kg, si echipat cu un motor cu ardere interna cu capacitate cilindrica mai mare de 45 cmc sau cu orice alt motor cu o putere echivalenta ori cu viteza prin constructie mai mare de 50 km/h;
Categoria AM Moped - vehicul, cu două sau trei roţi, a cărui viteză maximă prin construcţie este mai mare de 25 km/h, dar nu depăşeşte 45 km/h şi care este echipat cu un motor cu ardere internă, cu aprindere prin scânteie, cu o capacitate cilindrică ce nu depaşeşte 50 cm3 sau cu un alt motor cu ardere internă ori, după caz, electric, a cărui putere nominală continuă maximă nu depăşeşte 4 kW, iar masa proprie a vehiculului nu depaşeşte 350 kg, neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculului electric.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ai nevoie de:
Categoria A motocicleta cu sau fară ataş si triciclu cu motor cu puterea de peste 15 Kw. Poti conduce si asta pentru ca este superioara A1 si A2.
SUBCATEGORIA A1:
Motociclete cu cilindree maximă de 125 cm3, cu puterea maximă de 11 Kw. şi cu raport putere/greutate de cel mult 0, 1 Kw/kg;
Tricicluri cu motor cu puterea maximă de 15 Kw;
CATEGORIA A2

SUBCATEGORIA A2- motociclete cu puterea maximă de 35 kw, cu un raport putere/greutate care nu depăşeşte 0, 2 kw/kg. şi care nu sunt derivate dintr-un vehicul având mai mult de dublul puterii sale.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai nevoie de categ A1

| SoulReaver a răspuns:

Salut ai voie doar daca scuteru e pana in 50 cmc. Daca e mai mare cred ca iti trebuie categoria A1 sau A.

| R0byZ00r a răspuns:

Daca motorul are sub 125, cmc se poate merge cu b-ul daca e peste iti trebuie A1 de la 16 ani costa cam 500 de lei, scuterul trebuie inscris

| suntserios a răspuns (pentru R0byZ00r):

Mai baga oleaca de legislatie si nu dezinforma omul. B acopera doar AM care iti permite pana in 50cmc