| MariusDogaru a întrebat:

Salut, pentru examenul auto trebuie sa inveti pe langa semnele rutiere si legislatia, codul rutier sau regulamentul? sau legislatia le cuprinde pe toate?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Legislatia cuprinde tot ce trebuie sa stii.
Dar pentru a promova examenul, e suficient sa cunosti regulile din practica, si sa-ti mearga mintea.
Eu n-am reusit sa invat nimic din legislatie, am luat cu 24 folosindu-ma de logica, experienta in trafic, si explicatiile instructorului.
Daca n-ai prea avut treaba cu soferia pana acum, citeste legislatia, nu te lua dupa mine tongue

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Legislatia rutiera cuprinde mai multe decat ce ai enumerat tu.
In principal trebuie sa stii OUG 195/2002 (Codul rutier), rep. in 2006, Regulamentul de aplicare al acestuia (in anexa sunt si semnele rutiere) si Ordinul MAI nr.268/2010 privind examinarea, toate cu md. si compl. ulterioare, le gasesti actualizate pe site-ul oficial al Directiei de permise..., drpciv.ro.

Răspuns utilizator avertizat