| Anonim20000000 a întrebat:

In cat timp poti sa inveti legislatia (teorie+chestionare) pentru examenul auto? In cat timp te programeaza?

Răspuns Câştigător
| StefanE2019 a răspuns:

Eu îți pot spune din ce am făcut acasă pe platforma ȘcoalaRutieră.
Acum o lună am inceput să învăț (cat. A1), și astăzi am terminat Pasul 2 din 4.
1 însemnând legislația, care a durat mai mult deoarece are multe videoclipuri explicate (dar înveți mai bine) și Pasul 2 pe care l-am terminat în 2 zile, deoarece știam marea majoritate a semnelor deja.
Desigur, nu am învățat non-stop, 7 zile din 7, aș spune că în total am petrecut 10 seri pentru Pasul 1 și 2.
3 și 4 este mediul de învățare, care constă în multe întrebări, iar 4 în chestionare DRPCIV.
În cazul categoriei A1, A2, A, AM sunt 393 de întrebări, deci aș spune aproximativ încă 7-10 zile (depinde).
Apoi ai 20 chestionare diferite, și dacă le iei cu punctaj bun (maxim 2 greșeli e cel mai bine) ești gata să dai sala. Dacă vrei poți și genera alte chestionare noi.

Există și pasul 5 care este foarte scurt, unde îți arată penalizările pe traseu.

In total aș spune că o lună e de ajuns pentru a învăța tot, chiar 2 sau 3 săptămâni dacă ești pus pe treabă.
Eu pentru că abia peste 2 ani pot da de carnet A1, nu învăț așa tare și cu spor acum deoarece știu că o să mai fac pașii de cel puțin încă o dată până dau de carnet cu adevărat.

3 răspunsuri:
| Zuzu1991 a răspuns:

Scoala auto dureaza 3 luni... poti sa deduci restul tongue

| al0o0o0 a răspuns:

Depinde de tine. Poti sa o inveti intr-o luna sau in 3 zile, totul tine de abilitatile si determinarea ta.

| Maripapaia a răspuns:

Depinde de instructor si de tine, în primul rând. Dacă tu prinzi repede, timpul e redus. Prietenul meu s-a înscris prin noiembrie si pe 11 februarie are sala. Au fost câteva pauze si din cauza pandemiei. Sau o altă prietena s-a înscris prin august, a dat sala pe 28 decembrie si are orașul programat pe 30 martie.
De aici poti deduce de cât timp este nevoie, în medie. laughing