| anonim_4396 a întrebat:

Spuneti-mi si mie daca exista vreo diferenta intre codul rutier si legislatia rutiera. Daca da care este aceasta si pe care trebuie sa o cumpar pentru a ma pregati pentru sustinerea examenului de dobandire a permisului auto.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Codul rutier (de fapt OUG 195/2002) este numai un act normativ din legislatia rutiera. Pe langa acesta mai exista Regulamentul de aplicare, aprobat prin HG 1391/2006, Ordinul MAI nr.268/2010 privind examinarea pentru obtinerea permisului, etc. Primele 2 acte normative au suferit mai multe modificari si completari, de la adoptare si pana in prezent. Exista diverse carti care contin legislatie rutiera dar eu cred ca este mai bine sa studiezi actele normative, le gasesti actualizate pe portalul drpciv.ro. Numai bine!