| alexmihailul a întrebat:

Salut recent mi-am vopsit jentile de la masina care initial erau negre si eu le-am facut gri problema este ca am dat direct peste vopseaua neagra cu cea gri si dupa am aplicat lac de protectie idea este ca se duce voseaua foarte usor chiar si daca dai putin cu unghia se da jos sa fie oare pentru ca am dat direct peste vopsea si ca nu am dat cu primer si nu am dat putin cu smirghel inainte sau este de la altceva?

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Meseria de vopsitor este o meserie complexa, trebuie sa cunosti tehnici de tratare chimica si fizica, precum si compatibilitatea chimica a materialelor.
Deoarece jentile sunt expuse unei solicitari foarte intense din punct de vedere macanic si chimic, ele nu se vopsesc prin procedura "clasica" (pensula, pulverizare), fiindca stratul se deteriorizeaza repede.
Ca urmare, cel mai bine este sa apelezi la un specialist cunoscator sau sa cumperi jenti noi.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Vopseaua veche trebuia matuita bine prin slefuire (pana in cele mai inaccesibile colturi), cu hartie abraziva si/sau burete abraziv. Poti incepe slefuirea cu granulatie P220-P240, ca sa mearga mai repede, apoi le mai slefuiesti o data cu P400 sau P600. Dupa aia le stergi bine cu degresant (diluant, spirt sau benzina), si abia dupa aia poti incepe vopsirea.
Acum, ca ai dat vopseaua peste luciu, trebuie sa elimini in totalitate vopseaua aplicata ultima data, si sa o slefuiesti pe cea veche. Daca vopsesti peste asta ce se cojeste, o sa-ti sara cu tot cu noua vopsea.
De primer nu prea ai nevoie, daca nu ai ajuns la metalul jantelor, si nu ai folosit chit nicaieri.

Răspuns utilizator avertizat