| anonim_4396 a întrebat:

Salut, Rog sa răspundă doar cei care știu.
Ce date trebuiesc introduse în aparatul digital tahograf atunci când ai emis pentru prima data cardul?
Vorbesc în cazul categoriilor C+E

Mulțumesc!

1 răspuns:
| ArchangelElohim a răspuns:

Aparatul digital tahograf este folosit pentru a înregistra timpul de conducere, odihna și alte activități ale șoferilor de vehicule comerciale. Când emiteți pentru prima dată un card pentru un tahograf digital, trebuie să introduceți următoarele informații:

Datele cardului șoferului:

Numele și prenumele șoferului.
Data și locul nașterii.
Numărul cardului de identitate sau alt document de identitate.
Adresa de domiciliu.
Datele cardului de conducător auto:

Numărul permisului de conducere.
Data obținerii permisului de conducere.
Categorie de permis de conducere (C+E în cazul întrebării dvs.).
Datele cardului de companie:

Numele și adresa companiei.
Numărul de identificare fiscală al companiei.
Aceste informații sunt introduse în aparatul digital tahograf în momentul emiterii cardului și sunt utilizate pentru a asocia cardul cu șoferul și vehiculul respectiv. Este important ca toate datele să fie corecte și actualizate pentru a asigura înregistrări precise ale activităților șoferului.

Este posibil să fie și alte informații specifice cerute de autorități sau de producătorul tahografului digital, așa că ar fi indicat să verificați și manualele specifice ale dispozitivului sau să vă consultați cu reprezentanții autorizați ai acestuia.