Întrebare recomandată | ViviC a întrebat:

Stie cineva de la ce data se pot schimba cauciucurile de iarna cu cele de vara?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Legislatia rutiera nu prevede o data calendaristica.
Cauciucurile de iarna sunt obligatorii doar in circulatia pe drumurile publice acoperite de zapada, gheata si polei. Asa fiind poti circula, de ex., si in luna ianuarie cu cauciucuri de vara, daca drumul este curat si trebuie cauciucuri de iarna si in aprilie daca drumul este acoperit cu zapada, gheata sau polei.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cand temepraturile sunt constant peste 7 grade

| sierra1 a răspuns:

Pe scurt: când vrea mușchiul tău

| Panamax a răspuns:

Le-am schimbat ieri.
Am gasit o oferta la vulcanizare mai ieftine decat pe net si le-am luat imediat.
Imi este mila si de cele de iarna sa alerg cu ele pe asfalt la 20 de grade.
Se uzeaza mult mai repede.

| QElenaBoghiu a răspuns:

Din august

Răspuns utilizator avertizat
| RamboxxL a răspuns:

După 1 mai poți sa le pui