| Henrypericolpublic a întrebat:

Care e diferența dintre cauciucurile de vara și cauciucurile de iarna la mașina?

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Alea de iarna au mai multe striatii si sant mai dure ca material pentru a putea freca bine e zapada fara sa patineze iar cele de vara pot fi moi sau dure cu striatii limitate

suntserios
| suntserios a răspuns:

Difera compoziția din care sunt făcute. Alea de vara sunt mai moi la temperaturi joase, alea de vara la temperaturi crescute. Asta mărește aderenta în funcție de temperatura

| danbnz a răspuns:

Alea de iarna au santuri mai adanci si mai largi pentru aderenta.

| AlexStefan1 a răspuns:

E destul de evident, cele de iarna sunt concepute pentru a nu aluneca pe conditii nefavorabile, vei vedea cea mai mare diferenta in curbe, la acceleratie si la franare.
! Nu circula cu gume de iarna pe timp de vara si viceversa!

| banud a răspuns:

Alea de vara sunt mai solide mai tari si cele de iarna sunt mai moi

| Oranolio a răspuns:

Uite aici, https://www.michelin.ro/......e-de-vara; sper sa te ajute!