| anonim1 a întrebat:

Salut, stie cineva, ii obligatoriu sa ai cauciucuri de iarna de la 1 noiembrie? daca da, is bune alea M+S? trebuie sa fac ITP in data de 4 noiembrie, am M+S pe fata si de vara pe spate, o sa mi-o treaca pentru asta? mrs de raspunsuri

5 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Sunt bune si ITP merge sa il faci oricum si cu cele de vara!

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da este obligatoriu, dar sunt bune si cele all seasons dar numai cele care sunt inscriptionate M+S, MS (mud+snow - noroi si zapada). Trebuie sa le ai pe toate rotile, atat in fata cat si in spate. In acest sens iti citez ce a spus un sef al politiei rutiere: "Anvelopele sunt produse reglementate tehnic prin Directiva 92/23/CE, care prevede obligativitatea inscripţionării anvelopelor pentru zăpadă cu unul din simbolurile «M+S», «MS», «M.S», «M&S»", a declarat directorul adjunct al Poliţiei Rutiere, Cristian Călin. Inscripţiile „M" şi „S" sunt prescurtarea pentru „mud & snow", adică „noroi şi zăpadă". În ceea ce priveşte cauciucurile „all seasons", Călin face următoarea precizare: „Actele normative de mai sus nu definesc anvelopele «all seasons» şi nu prevăd acest marcaj de natură comercială, în consecinţă, anvelopele «all seasons» nu pot fi considerate ca echivalente cu anvelopele pentru zăpadă, decât dacă sunt marcate suplimentar cu unul din simbolurile «M+S», «MS», «M.S», «M&S»". Numai bine!

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu este obligatorie punerea cauciucurilor de iarna dar daca pleci undeva si te prinde zapada fara ele iei amenda. M+S sunt bune. Nu sunt bune cele cu ALL. M+S vine de la noroi si zapada din limba engleza.

| anonim1 explică:

Ma trece la ITP de la 1 noiembrie daca nu am cauciucuri de iarna?

| Labirinth a răspuns:

Da, sunt obligatorii. Vin cu o completare: degeaba ai anvelope de iarna marcate cu "M+S" si fulgul de nea, daca nu sunt marcate si cu simbolul varfurilor alpine (un munte cu 3 piscuri).