| alyn21 a întrebat:

Salut si sarbatori fericite!
As vrea sa stiu daca e obligatoriu sa ai cauciucuri de iarna cand nu e zapada sau polei pe jos http://www.realitatea.net/......6130.html. Daca ma opreste politia acu si am cauciucuri de vara imi poate da amenda daca nu e zapada sau polei?

Răspuns Câştigător
| Octavian003 a răspuns:

Daca nu este zapada sau polei nu este obligatoriu sa ai cauciucuri de iarna si nu iti da amenda pentru ca nu ai, dar e recomandat sa ai pentru ca este iarna si e posibil sa ninga. Daca ninge si nu ai cauciucuri de iarna ar trebui sa iti pui sau sa nu conduci masina, nu doar din cauza ca primesti amenda, ci si din motive de siguranta.

7 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| aLeXsNs a răspuns:

Salut, Nu este obligatoriu sa ai lanturi, doar anvelope de iarna ( pentru ca este iarna ) lanturile le pui numai daca crezi ca nu poti circula cu masina. Dar anvelopele sunt obligatorii

| alyn21 explică (pentru aLeXsNs):

In articol vad ca scrie altceva...

| aLeXsNs a răspuns (pentru alyn21):

Da ma, dar lanturile nu sunt obligatorii, dar sunt foarte bune, la pante, rampe etc, sunt foarte bune, la evitarea accidentelor, Dar nu sunt obligatorii doar anvelope

| aLeXsNs a răspuns:

Acum este obligatoriu. Dar numai pe polei. etc cred ca ti-ai dat seama! pe zapada, merge si fara. BFT