| Korg232322 a întrebat:

Stie cineva unde se afla electromotorul la Dacia Solenza? O zona exacta,daca se poate!

PS: Masina nu mai porneste,i-am schimbat si bateria, dar degeaba. Mi-a spus cineva ca posibil sa fie de la electromotor!

PS2: Masina nu a fost pornita de aproape 2 ani

2 răspunsuri:
| RB26DETT a răspuns:

Motive pot fi multe, cand pui contactul clipeste rapid beculetul ala rosu? Daca da inseamna ca nu-ti mai citeste chip-ul de pe cheie si nu vei face nimic, daca totul e normal, stiu ca parca se aprindea becul si se stingea, atunci puteai da la automat, cand dai la automat se aude ceva? vezi luminile din bord, cand electromotorul face pe nebunul ti se cam taie curentul ca electromotorul il cam fura si vei vedea ca luminile aproape ca se sting cand dai la automat, daca da atunci e electromotorul, nu ar trebui sa fie greu de gasit, motorul este transversal pozitionat si cum deschizi capota cutia de viteze se vede in partea dreapta jos, la imbinarea dintre motor si cutia de viteze ar trebui sa vezi electromotorul, vezi cand il lovesti sa nu lovesti bobina din greseala!

| T2LS a răspuns:

1. Înainte ca să te gândești la electromotorul stricat, trebuie să verifici toată mașina să te asiguri că, înainte de toate, cele la vedere și ușor accesibile sunt în regulă.
2. Cum se comportă mașina când dai la automat? Becuri în bord aprinse care nu ar trebui să fie acolo?