| bogdias a întrebat:

Buna cine poate sa-mi dea niste detalii despre pornire la rece la o dacia solenza? Mi se aude un scartait la pornire. Cand ii motorul cald nu mai face acel scartait (am schimbat bobina electromotor, si bendixul) si tot asa imi face. De ce face acel scartait la electromotor.

Răspuns Câştigător
| FurtunaDiesel a răspuns:

Posibil de la auxiliare, cureaua de la auxiliare sau alternator sau compresorul de aer!

| bogdias explică (pentru FurtunaDiesel):

Cand porneste motorul coroana il agata pe bendix. asta se intampla cand motorul este rece, iar cand sa incalzit nu mai face acel scartait. Iam schimbat si arcul de la bobina si tot la fel face.

5 răspunsuri:
| a1doru a răspuns:

Daca face numai la rece, sigur e de la o curea.

| darrio2007 a răspuns:

Esti sigur ca e de la electromotor? Daca le-ai schimbat nu are cum sa se mai auda.

| negru30 a răspuns:

Vezi sa nu fie cureaua

| bogdias explică:

Cand porneste motorul coroana il agata pe bendix. asta se intampla cand motorul este rece, iar cand sa incalzit nu mai face acel scartait. Iam schimbat si arcul de la bobina si tot la fel face.