| Petru26 a întrebat:

Sunt la inceput si vreau sa-mi cumpar o masina, dar am multe detalii care nu le stiu? Ce inseamna "Capacitate motor 1600 cm3 sau Capacitate motor 3200 cm3"? Cum trebuie sa fie, mai mica sau mai mare? Cum e mai bine? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

1600, de regula e ceva de genul 1589cmc, se rotunjeste la 1.6l, si se refera la totalul de volum din cilindrii motorului, unde se petrece arderea.
Pentru Romania, e bine sa fie sub 2000cmc, pentru taxe.
La limuzine e nevoie de 1.8l-2.0, la cele hatchback sau berline mai usoare 1.4l-1.8l (Golf, Astra, Megane), la masinile de talie mai mica e suficient 1.0l, pana pe la 1.4l (Polo, Clio, Fiesta, Corsa, Yaris, etc).
Teoretic, cu cat e mai mare capacitatea motorului, cu atat e mai puternic, si consuma mai mult. Practic, insa, e vorba de un raport putere/greutate/cuplu, din care se poate obtine un raport putere/consum bun. De aia ti-am dat exemplele pe clase de caroserii, in care trebuie sa te incadrezi pentru o masina economica, dar totodata sprintena.
De exemplu, daca vrei o Astra, ideal ar fi un motor de 1.6l la ea. 1.4 ar fi cam slab la putere, iar 1.8 ar consuma cam mult.
Aici m-am referit mai mult la motoare pe benzina. La cele diesel, poti avea consum mic si cu un motor de 2l, chiar e indicat motorul mai mare, ca sa mearga relaxat. Dar in oras e nepotrivit un motor de 2l, ca nu ajunge sa fie folosit nici macar la jumatate din puterea de care dispune, si se va infunda. Un diesel potrivit pentru trafic urban ar putea fi: 1.3l tehnologie CDTI de la Opel; 1.5l tehnologie dci de la Dacia/Renault, 1.4l TDCI de la Ford, si asa mai departe.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este vorba de capacitatea cilindrica a motorului, respectiv capacitatea in centimetri cubi a tuturor cilindrilor motorului.
Motorul cu capacitate mai mica consuma mai putin dar are o putere mai mare.
Cred ca mai buna este o masina cu capacitate cilindrica medie, intre 1400 cmc si 1800 cmc. Depinde si pentru ce vrei s-o folosesti, daca este mai mult pentru oras atunci alegi o masina cu capacitate cilindrica mai mica (1100-1300 cmc).

suntserios
| suntserios a răspuns:

E capacitatea cilindrica a motorului.

cu cat e mai mica cu atat taxele si consumul e mai mic dar si performantele.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Sub 2000 cm3 altfel taxele la primarie cresc disproporționat.

| fasterr1 a răspuns:

Depinde ce ai de gand sa faci cu ea si de banii pe care esti dispus sa-i dai pe combustibil...o masina cu motorul mai mic consuma mai putin, spre deosebire de una cu motorul mai mare. Daca vrei sa circuli cu ea zi de zi, sa mergi la munca ti-as recomanda o masina cu motorul sub 2000 si sa fie diesel. Si un criteriu important e cati cai are masina ..in functie de motorizare. Deci un motor mare aduce cu sine un consum mare dar dezvolta mai multi cai si consum ridicat. Sper ca te-am lamurit cat de cat.