| Valentyno72 a întrebat:

Salut tocmai am luat permisul si vreau sa va intreb daca pot sami închiriez o Masina daca nu am un an de experiența si daca se poate cum se procedează ----dau funda plss

Răspuns Câştigător
| AliLina2 a răspuns:

Uite aici un site daca vrei sa mai afli despre raspunderea inchirierii unei masini..http://www.tuktuk.ro/2011/09/costurile-ascunse-ale-inchirierii-de-masini/ si http://www.tuktuk.ro/2013/08/sfaturi-de-urmat-la-inchirierea-unei-masini/

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Din cate stiu eu majoritatea firmelor care inchiriaza masini cer sa ai minim un an experienta si peste 21 ani

| AliLina2 a răspuns:

Nu ti-asa recomanda sa inchiriezi o masina..sa iti spun si de ce.tu crezi ca ai facut o afacere buna pentru ca ai inchiriat o masina? nu! Cei de la care ai inchiriat masina o sa iti spuna ca vei plati 20 de euro pe zi(de exemplu), dar vei avea o surpriza cand vei afla ca pe langa acesti 20 euro vei fi nevoit sa platesti si taxa de vanzare, de asigurare si alte costuri(ei nu o sa iti spuna chestile astea)si pretul va creste dublu daca nu chiar mai mult.un alt sfat e sa fi atent la casco si la alte asigurari.ei te vor intreba daca esti de acord sa platesti cu 10-20 de euro mai mult pe zi pentru asigurarea casco in caz de accident..mai intai tu trebuie sa verifici daca asigurarea auto te acopera in cazul inchirierii masini..alte asigurari ar mai fi:asigurarea pentru persoane in caz de accident, pentru bunurile personale si pentru raspunderea suplimentara pe care le poti achizitiona de la biroul de inchirieri. daca vrei sa returnezi masina mai devreme decat ziua specificata in contract, te va taxa si pentru asta. daca nu ai 25 de ani s-ar putea sa platesti o taxa suplimentara pe zi.dar totusi daca tu vrei sa inchiriezi masina, te duci la firma respectiva si faci contractul si gata.

| Valentyno72 explică:

Da dar eu voiam sa stiu daca se poate daca nu am un an de experiența si am 18 ani?

| AndreasfromMetallicA a răspuns (pentru Valentyno72):

Stiam ca iti trebuie un an sau 2 experienta.