| Alfred0703 a întrebat:

Salutare. Ma duc in Italia in vacanta si acolo vreau sa imi inchiriez o masina(pe o saptamana). Eu sunt incepator(am luat permisul de mai putin de 1 an). Ce reguli mi se aplica cand conduc(cele de la noi sau cele de la ei, poate ambele)? Trebuie sa am semnele de incepator din Romania sau au ei semne speciale?

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai gasit tu vreo companie care sa iti inchirieze masina daca esti incepator? Eu ma indoiesc. Si ca idee respecți legile tarii in care conduci

| relian a răspuns:

In alta tara se aplica regulile din acea tara.Vad cineva spune ca nu stiu ce permis de nu stiu cati ani.Dar de unde stie ala de cad ai tu permisulaughing eu nu cred ca pe permisele din RO sau alta tara scrie cand ai luat tu prima data permis.
Deci la o masina inchiriata nu trebuie sa ai nici un semn nimic.Nu vad de unde ar stii aia de cand ai tu permis.Hai sa zic daca ai 18 ani ar sti, dar daca ai 30 habar n-au, dar atunci cand inchiriezi o masina iti zic ei ce trebuie sa arati, dar stai linistit nu-ti cer aia nimic din tara ta, ori sa aduci tu semne si alte rahaturi de genul asta.

| Sofer a răspuns:

Ca incepator nu iti inchiriaza nimieni masina. ce am mai vazut pe un site de inchirieri ca cer si varsta minima 25 ani si permis de 2 ani sau 3 ani. Poti suna la o firma sa te interesezi.

| Alfred0703 explică (pentru Sofer):

Nu am intrebat daca imi inchirieaza cineva masina sau nu.