| Nobody1212321 a întrebat:

Salut tocmai ce am achizitionat un bmw 730 g11 din 2016 si vreau sa stiu de ce cand apas pe butonul sa tina banda sau distanta nu se întampla nimic trebuie sa umblu undeva prin setari?

8 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Nu mai folosi masini la care esti depasit de situatie laughing sau masini genul ala, vrei tu sa te dai mare, dar se pare ca nu prea mai ai cu ce, cine stie ce lumini de craciun ai la bord acolo.

Masina aia, are un manual, iar daca nu il mai are, cauta si downloadeaza de pe net manualul si vezi ce spune acolo, despre acele butoane sau sisteme.

Uneori masina chiar daca are butoane, de fapt nu are acele functii, is doara butoanele, dar asta trebuie sa afli tu, poti suna la reprezentanta, or sa intrebe aia de VIN numarul de la masina aia, apoi iti spun ei daca are acea functie sau no are.

Acele butoane pot fi acolo, doar pentru ca fabricantu n-a facut comanda de stiu si eu cate tipuri de butoane, fara butoane, cu 2 butoane cu x butoane etc, asa ca e mai simplu pentru unia, pun toate la fel, doar ca nu au nimic la ele cabluri, care sa duca la sensori, la computer etc.

Bine nu zic ca masina aia nu ar avea, doar am spus ca SAR putea sa nu aibe.
Cel mai bun este sa suni reprezentanta BMW, intrebi si aia iti spun daca ai sau nu ai, dupa o sa stii sigur cum sta treaba.

Dar ca idee la bord ce lumini ai aprinse care nu ar fi trebuie sa fie aprinse?
Pt ca de ar avea functia asta, apoi ceva lipseste sau e defect, te anunta la bord, apare ceva lumina acolo, masina aia nu e una asa oarecare.

| ValentinMihai78 a răspuns (pentru relian):

E seria 7, are sistemele montate, dar probabil că are peste 300 de mii de kilometri parcurși, fără o revizie tehnică generală, mai ales pe partea electrică, electronică.
Modelul 730, e dieselul, ori acela a fost de obicei folosit de firme de închiriat auto, de hoteluri, de aeroporturi, chiar și o persoană mai întărită care a vrut ceva mai scump.

| ValentinMihai78 a răspuns:

Pentru că nu i s-a făcut revizie, update, verificate siguranțele, de asemenea dacă mai sunt funcționali senzorii. Deci, o mie și una de motive pentru care nu funcționează!

| Simpatic a răspuns (pentru ValentinMihai78):

Da,dar sa admitem ca masina arata bine, ce mai conteaza in ce stare tehnica este?winking

| ValentinMihai78 a răspuns (pentru Simpatic):

Cât timp ai gândit când ai pus o astfel de întrebare? Oare un obiect casnic îl cumperi că este frumos sau că este funcțional?
În lumea samsarilor auto o mașină veche, este lustruită, curățată, chituită pe repede înainte, spălat motorul, pe dedesubt să nu se vadă eventualele pete de lichide și vândută unui fraier.
Dacă cauți pe net afli destule astfel de povești.

| Simpatic a răspuns (pentru ValentinMihai78):

Eu nu prea gandesc happy
Ar fi trebuit sa stii ca am fost sarcastic, era felul meu de a spune ca unii cumpara masini doar pentru aspectwinking

| Nobody1212321 explică (pentru Simpatic):

Am verificat o si pe carvertical si masima era chiar în regula doar ca atunci cand am probat masina nu m-am gandit sa vad daca functioneaza

| Simpatic a răspuns (pentru Nobody1212321):

Nu e nicio problema tinere, aceste functii de fite precum pilot automat care franeaza si merge singur, asistenti de sofat peste asistenti nu sunt un musai, asa ca poti merge si fara.
Daca in schimb vrei sa fii perfectionist si sa fie toti senzorii buni, s-ar putea sa necesite ceva investitie, banuiesc ca piesele la seria 7 sunt pe masura.
Poti sa o mai cauti la un electronist auto ceva, sunt sigur ca ii va da de capat, daca e din setari sau de fapt dintr-o siguranta sau ceva un modul de inlocuit.
Si eu am la cx-60 o multime de functii care sincer nu imi sunt tocmai utile, dar creste egoul in mine ca am 3 pagini de dotari happy