| SkyLLz a întrebat:

Tocmai ce am montat un set motor la un scuter. Problema este ca, la pornire motorul ramane turat. si cand il dau jos de pe cracan sa ma plimb cu el motorul moare. Am observat ca, pistonasul de la carburator nu coboara pana jos. ce este de facut. Doresc sa mentionez ca, am alezat cilindrul de 2 ori! In rest. motocicleta pe cracan porneste la prima pedala si se tureaza sta la relantiu.

Răspuns Câştigător
| alexwahl a răspuns:

Trebuie sa umbli la reglajul de alimentare. Pe carburator ai un surub cu arc. Porneste motorul si invarte de surub pana se reduce turatia, in asa fel incat sa nu se opreasca si nici sa stea turat. La ce pistonas te referi? Problema asta e legata de altimentare.Cablul de la acceleratie nu e prea strans?

4 răspunsuri:
| SkyLLz explică (pentru alexwahl):

Salut, s-a dovedit a fi de vina ambreajul. arcurile sau rupt. le-am inlocuit cu altele noi. Multumesc de ajutor!

| alexwahl a răspuns (pentru SkyLLz):

De la variator? Ma bucur ca ai rezolvat problema

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns (pentru SkyLLz):

Vinde la alta masa ambreiaje cu arcuri rupte!

| SkyLLz explică (pentru Jicarean_Calin_1960):

? nu va inteleg