| anonim_4396 a întrebat:

Salut, tocmai ce am schimbat cutia de viteze la volvo xc90, 2005,2.4d,163 cai putere, motorul nu se mai turează decat până la 3.000 ture, menționez că până să schimb cutia,motorul trăgea foarte bine, acum, motorul nu trece de 3.000, nici în drive(D), nici in neutral(N), sunt posibile șanse să fie cutia defectă sau e de la motor, A pățit cineva asta? mulțumesc!

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Banuiesc totusi ca nu ai montat cutia aia acasa... asa ca mergi la service ul un a fost facut lucrare sa remedieze problemele.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Fa o diagnoza pe modulul cutiei. Poate are calculator separat pentru cutie, sau ai montat o cutie cu alt cod.

| KovacsB a răspuns:

Pot fi multe cauze, cel mai probabil motorul este limitat electronic din cauza unei erori de comunicare cutie vs ecu vs motor.Probabil trebuiau facute si ceva adaptari pe tester.

| ChiperiSimionas a răspuns:

Am patit la fel dupa o lucrare mai ampla la care mecanicul a rupt rezonatorul de la turbo.

E la fel de posibil ca mecanicul sa nu fi pus o mufa cum trebuie, sau vreun senzor sa se fi bulit de la operatiune.

asa atara rezonatorul: https://anunturi-piese.ro/......tercooler/