| VladCosmin007 a întrebat:

Cum plec de pe loc cu automata cand fac liniuta? Am vzt multi care o tureaza si dupa se duce masina glont un fel de launch control am inteles ca din cutia de viteze se face cumva se accelereaza pe Neutral si dupa cand e la 3000 de turatii se baga in drive?(diesel)

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu bagi in drive cu ea turata. Din N in D si invers, treci doar cu frana apasata, masina stand pe loc, si nu accelerezi.
Pentru o plecare mai nervoasa, o bagi in D, tii frana apasata, apesi putin acceleratia, iar cand vrei sa pleci, lasi frana si apesi acceleratia "podea".
Unele cutii au si mod S (sport). Iar launch control este alta mancare de peste, include ceva in softul motorului, care comanda turbina sa faca boost chiar daca stai pe loc. Daca nu ai optiunea din fabrica, poti doar sa faci alt soft la motor + cutie, care sa contina un fel de imitatie de launch (popcorn).
Dar dieselul oricum nu prea face boost pana la 2000-2500rpm.

| DenisiaMihai a răspuns:

NU FA LINIUTA. Exista si alte senzatii tari mai nepericuloase, cum ar fi sexul

| VladCosmin007 explică (pentru DenisiaMihai):

Nu multumesc, sunt satul de se vreau si alte senzatii cum tu nu vei simti niciodata