| SanduStoica123Sandu a întrebat:

Salut TPU, am auzit ca in 2035 masinile cu motoare pe benzina si motorina vor fii interzise
Cele hybride se vor interzice si ele ca au motoare pe diesel si electric
Astept raspunsuri

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Asa este vorba dar nu cred ca o sa fie interzise cele existente in circulatie ci doar producerea altora noi si asta nu in toate tarile, posibil in tarile din UE si alte state din Europa si cateva din lume.

suntserios
| suntserios a răspuns:

In teorie se va interzice comercializarea oricărei mașini noi care emite CO2 deci și cele hibride.

| Anonimul151 a răspuns:

Nu o să fie interzise. Stai
linistit/ă.

| KovacsB a răspuns:

Este vorba doar despre publicitate globalista.
Este cam devreme pentru asa ceva.
Pentru a produce o baterie pentru o masina electrica trebuiesc dislocate 250 de tone de pamant si asta se face cu escavatoare diesel.
Ca idee pentru fabricarea unei masini electrice se elibereaza in aer 16tone de Co2.Pentru una diesel doar 12 Tone.
La utilizare o masina electrica elibereaza doar o treime de Co2 fata de una diesel, deoarece 70% din energia electrica produsa este inca din combustibili fosili pacura, motorina, carbune etc.
Snobii care inca cred ca masina lor electrica are emisii zero ar trebui sa se informeze mai bine.