| Marianahsvvd a întrebat:

Diesel e benzina sau motorina?

8 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Diesel e motorul!

| SharpEagle a răspuns (pentru sierra1):

Si biodiesel ce e? Motorul bio?

Initiatorule, exista atat motor diesel cat si combustibil diesel. Chiar asa se numeste (diesel oil) si are o structura moleculara bine definita, net diferita de benzina (gasoline). Formula pentru diesel e de regula C14H30 iar pentru benzina e C9H20. Sunt hidrocarburi, unele, ca biodiesel se mai pot obtine si din alte uleiuri (rapita si soia, mai ales) decat petrol, caz in care sunt un fel de acizi grasi.

| sierra1 a răspuns (pentru SharpEagle):

~ SharpEagle : Si biodiesel ce e? Motorul bio?~

tot pe frigider, dai rateuri la tot pasul, laudă-te cu ele

| sierra1 a răspuns (pentru SharpEagle):

Si mai pune mâna pe carte că nu-ți strică

https://dexonline.ro/definitie/diesel

| SharpEagle a răspuns (pentru sierra1):

Hai, las-o cum a cazut. Ramane cum am scris eu mai sus.
Tehnologia nu o inveti din dex, colega.
Deci, mai low profile, mai cu joc de glezne, ca sa nu te fac de bacanie pe oriunde te prind. Si nu ma face sa fac un scop din asta.

| sierra1 a răspuns (pentru SharpEagle):

Mai citește, mai insistă. Mânuța pe carte că ai goluri

| timidu89 a răspuns:

Motorina