| slalomprintrecretini a întrebat:

am de gand sa imi fac un sistem audio de masina.
Cine stie din ce se compune un asemenea sistem?
Funda

1 răspuns:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Sistem audio au masinile si din fabrica. Bine, exceptand Loganul, singura masina pe care am vazut-o fara radio si difuzoare :))
Minimul pentru un sistem audio in masina, este de doua difuzoare si un player.
Majoritatea vin cu cate 4 difuzoare, un player si eventual 2-4 tweetere (difuzoare mici pentru frecvente inalte).
Cine isi "face sistem", cel mai des, se refera la adaugarea unor difuzoare suplimentare, inlocuirea difuzoarelor de fabrica cu unele mai calitative si/sau instalarea unui subwoofer, cu statie de amplificare.
In functie de masina pe care o ai, si sistemul de sonorizare pe care il are deja, poti incepe sa il modifici/completezi, sau sa construiesti unul nou, de la 0.
In principiu, cam asa arata schema unui sistem:
-HU (player)
-4 difuzoare
-2 sau 4 tweetere
-statie amplificare
-subwoofer.
Proiectele mai indraznete, contin chiar si mai mult de 8 difuzoare, in acest caz, se instaleaza o statie de amplificare pentru 'boxe', nu doar pentru subwoofer.
Un pas foarte important in sonorizarea unei masini, este izolarea fonica. Daca ai Passat b5.5, e izolata cat de cat, dar tot mai ai ceva treaba. Nu cunosc in detaliu masina, insa nu e la fel de bine izolata, precum fratele ei, A4. Cand inchizi o portiera de Passat b5.5, suna ca una de Golf, deci aplicarea unei folii de aluminium sau bitum, pe spatele tablei, mi se pare esentiala, daca vrei sunet clar si puternic. Altfel, cand instalezi un subwoofer, incep sa-ti zdrangane toate, si sa vibreze tabla, si nu mai auzi suficient bass.
Gasesti foarte multe idei si explicatii pe forumul www.forum.4tuning.ro la sectiunea "car-audio".