| 123coco a întrebat:

De curand am luat permisul. As dori sa imi cumpar o masina, dar nu stiu daca sa o iau din Romania, sau din alte tari unde sunt mai ieftine. (Doresc masina second hand deoarece nu imi permit una noua). Care ar fi cea mai buna masina, la rezistenta pieselor, consum, pretul pieselor etc. si ce combustibil sa foloseasca (diesel sau benzina)?

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cea mai buna masina e aia care a fost intretinuta bine pana in momentul in care o cumperi tu.

Atat timp cat nu tinzi spre o marca premium si piesele vor fi mai ieftine.

Daca e diesel sau benzina tine de nevoile tale si nr de km pe care ii faci intr-un an.

| Sofer a răspuns:

Vw bora 1.9 TDI 90 cp/110cp
Skoda Octavia 1.9 TDI 110cp
Opel vectra c 1.9 cdti 150 cp
Si mai sunt si altele. da-mi mesaj pe TPU daca te intereseaza mai multe.
Gasesti si in Romania masini bune da mai greu. Vezi care sunt aduse recent. Si cand vezi o masina pe care o vrei te uiti cat este taxa si vezi cat costa piesele sa stii cati bani o sa bagi in caz ca pica ceva.

| 123coco explică (pentru Sofer):

Cam cati km de rulaj trebuie sa aiba masina sa nu fie atat de uzata? 100000, 200000?

| 123coco explică (pentru Sofer):

Salut. cineva mi-a zis sa nu imi iau masina pe diesel deoarece se strica mai repede piesele. benzina estte mai rezistenta.tu cum ma sfatuiesti?

| Sofer a răspuns:

Deci daca faci peste 10.000 km iti iei un diesel de toata frumusetea probleme mai rar la ce am enumerat mai sus nu prea ai probleme. sunt motoare de laudat 1.9 TDI. La bmw 320d apar probleme la diesel (pompa injecție si turbo)
Daca faci km putini sub 10.000 pe an benzina clar da nu motor mai mic de 1.6 si sub 100 cp ca te rogi de ea sa mearga ca nu are putere. fa un test drive cu o benzinara si dupa cu un diesel apoi vezi diferenta. vei alege diesel garantat laughing

| Sellak a răspuns:

Spune-mi bugetul de care dispui ca sa pot sa-ti zic ce masina sa-ti iei si daca merita sa ti-o iei din Romania sau din alta tara happy