| 0k8 a întrebat:

am incercat sa conduc pentru prima oara si mi se pare prea complicat, adica schimbarea vitezelor nu, dar mi se pare foarte greu sa iei usor piciorul de pe ambreiaj si apoi sa apesi fin pe acceleratie, plus ca dupa ce am ratat de 2 ori eram deja cu moralul la pamant, cum a fost prima oara la voi? Credeti ca o sa invat?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Am vesti bune pentru tine!
Nu trebuie sa te stresezi, ca nu toti trebuie sa fiti soferi!
Poti sa circuli si fara stres, cu autobuzul, tramvaiul, bicicleta sau perpedes, in loc sa fii stresat, sa actionezi impulsiv la volan si sa omori oamenii intr-o intersectie, ca nu-ti intrat masina intr-o treapta inferioara, nu ai putut oprii in timp sau ai uitat sa apesi pe frana si ai apasat pe acceleratie (caz de altfel real, cu batranul de 90 de ani, care a omorat un motociclist care circula regulamnetar).

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cateva milioane de oameni au invatat nu vad de ce nu ai putea si tu. E doar o chestie de exercitiu

| Începătorul988 a răspuns:

Salut. Daca nu ai avut nici-o atragere de a conduce pana la varsta asta, da, intr-adevar acum o sa iti fie putin mai greu. Dar stai calm, cu timpul o sa te inveti, si o sa devina usor. Multi oameni au invatat, tu de ce nu ai putea?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te înveți, dacă ai un că cat de instructor, schimbă-l, am pățit eu.
Mergi într-un poligon și fă plecarea de pe loc până-ți iese, observ că de asta te plângi, la ambreiaj numeri vreo 3-4 secunde, dar o să-ți intre în reflex, oricum.