| Anonim1900 a întrebat:

am o bicicleta și am avut la ea frână pe disc normala! ( disc 160 ) recent i-am pus frana hidraulica! doar pe spate happy dar cand franez tare sa opresc roata scârțâie tare rau... sau cand merg prea incet la fel... scârțâie când pun frână oare de ce? cu frana cealalta tot pe disc dar normala, nu scârțâia sad aveți vreo idee?

3 răspunsuri:
| ombladon a răspuns:

Care-i motivul pentru care singura frana hidraulica ai pus o pe spate?

| jony22 a răspuns:

Pai ori e blocata frana, o ruginit sau ceva si iti scartie, sau e decentrata roata iar cand mergi iti atingewinking

| TaZz5k a răspuns:

Trebuie sa reglezi placutele de frana, discul sa fie exact intre cele doua placute, si vezi ca suruburile de la disc si de la etrierul de frana sa fie stranse bine, altfel se produc vibratii.