| Nicusor_Colea_2000 a întrebat:

am o cositoare Lombardini și se arde foarte repede bujia maduc de 2/3
ori cu ea si nu mai porneste, se arde bujia, din ce cauza ar putea fi?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Trebuie curatata. Iar pentru curatare, cea mai buna metoda este sa le arzi pe aragaz, sau cu o lampa cu gaz.
Am patit-o si eu, dupa vreo 10 ani de umblat cu motoare, nu imi pornea cositoarea. Am desfacut tot, si abia la final am vazut ca bujia nu mai da scanteie... Dupa 10 minute la lampa cu gaz, si-a revenit.

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ce inseamna pentru tine "bujie arsa"?
Se topeste?

| Nicusor_Colea_2000 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu se topeste dar nu mai dă scanteie

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Nicusor_Colea_2000):

Trebuie curatata. Iar pentru curatare, cea mai buna metoda este sa le arzi pe aragaz, sau cu o lampa cu gaz.
Am patit-o si eu, dupa vreo 10 ani de umblat cu motoare, nu imi pornea cositoarea. Am desfacut tot, si abia la final am vazut ca bujia nu mai da scanteie... Dupa 10 minute la lampa cu gaz, si-a revenit.