| LucianMihai12 a întrebat:

Salut TPU,
Am o Dacia Sandero Comfort 2021 SCE65.
Când plec de pe loc so țin constanta la 2000 turații și sa las în același timp ambreiajul fin. Pot pleca de pe loc asa cu succes?
Info masina: https://www.dacia.ro/gama-dacia/noul-sandero/date-tehnic e.html

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

E mult mai greu sa pleci la 2000rpm. Te va smuci.
Cel mai bine este sa ridici usor ambreiajul fara sa accelerezi, pana cand simti ca vrea sa plece, si abia atunci incepi sa accelerezi.

2 răspunsuri:
| UserRo10 a răspuns:

Im mod ideal nu ar trebui sa o turezi mai mult de 1200-1300rpm la plecarea de pe loc. Asa protejezi ambreiajul.
Masina asta avand 65 cp cred ca merge si la 2000rpm. Eu zic sa iei modelul de TCE 90

| PompiliuDaniel a răspuns:

Daca vroiai sa preci turat de pe loc nu-ti luai Dacie noua, ci mai bine luai o honda 1.8 v-tec si puteai pleca de pe loc turat la 7200 rot/min laughing