| Mădă_Mădălin_1998_LIyu a întrebat:

am o întrebare dar vreau raspuns corect și sigur ....sa aprobat legea ca la 16 ani poți să iei permisul pentru mașini cu capacitatea motorului până în 1000 cm 3.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista o prevedere legala in acest sens si nici nu cred ca va fi adoptata pe viitor.

4 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Visuri...

| Eduaard a răspuns:

Există deja și se numește subcategoria b1 ( SUBCATEGORIA B1: autovehiculul cu trei sau patru roti avand masa proprie peste 400 kg, dar nu mai mare de 550 kg, si echipat cu un motor cu ardere interna cu capacitate cilindrica mai mare de 45 cm 3 sau cu orice alt motor cu o putere echivalenta ori cu viteza prin constructie mai mare de 50 km/h; )

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Eduaard):

In primul rand ce I ai dat tu nu mai exista de mult. Acum B1 e categorie nu subcategorie si are putin alte conditii decat cele zise de tinw, conditii care oricum nu includ motorul de 1000cmc

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nici macar nu a existat vreo asemenea lege ca sa fie adoptata