| Ionut44 a întrebat:

Salutare TPU, am o intrebare. Cum este pana la urma cu legea cu permisul de la 16 ani? E aprobata? Am citit undeva si scria ca poti conduce masini de 45 cm3 sau ceva de genul, dar stiu ca se zicea si ca poti sa iei b1 si sa conduci masini de pana in 1000 cm3

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Exista de mai mult tip aceasta lege, este Codul rutier (OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare).
De la 16 ani poti obtine permis de conducere pentru categoriile AM, A1 si B1, bineinteles dupa ce faci scoala de conducere si reusesti la examinarea teoretica si practica.
Cu categoria B1 poti conduce unele masini foarte mici, de genul microcarului, care se incadreaza in prevederile legale privind aceasta categorie, citez:
" e) categoria B1: cvadricicluri a căror masă proprie nu depăşeşte 400 kg (550 kg pentru vehiculele destinate transportului de mărfuri), neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculelor electrice şi care sunt echipate cu motor cu ardere internă a cărui putere netă maximă nu depăşeşte 15 kW sau cu motor electric a cărui putere nominală continuă maximă nu depăşeşte 15 kW;"
Nu conteaza capacitatea cilindrica, conteaza doar greutatea si puterea motorului. Cele cu CC de 1.000 cmc nu cred ca se incadreaza.

1 răspuns:
| Dervbt a răspuns:

E aprobata, dar cu niste principii complicate. La 16 ani poti sa dai de B1, poti conduce masini cu capacitatea cilindrica de maxim 500 cc(centimetri cubi). Sa nu te astepti ca aceste masini sa aiba o viteza prea mare, se gasesc, nu sunt chiar scumpe. Aceasta categorie(B1) nu prea are sens deoarece are aceleasi probe ca si la B(sala+oras). La motociclete: poti lua AM si A1, AM-scutere, A1-125cc(centimetri cubi).