| Den1470 a întrebat:

am o problema cu masina.Am sa va dau toate detaliile.Am un Opel Astra G Caravan cu motor 1.9, problema este ca s-a aprins un bec in bord(o masina cu o cheie)si cat timp becul este aprins cand accelerezi nu trage(nu ajuta in depasiri)si cand se stinge dupa anumite ture(2-3 mii de ture/min)trage dintr-o data si tare,si nu stiu ce sa fac,eghereul o zis tata ca l-o curatat, nu stiu ce are...cine stie sa ma ajute va rog...

4 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Tu nu prea stii ce conduci, mai copile!
Te duci tu cu rabla la un service Opel si, poate gasesti pe vreunul cu 4-5 clase care sa stie sa citeasca o carte tehnica!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

La masinile astea, cum ceva nu e ok, o bagi pe tester, si dupa aia vorbim. Daca esti impotriva service-urilor (si eu sunt), iti cumperi matale o interfata pentru opel, care sa fie compatibila si cu masina ta, cand ai probleme o scanezi, si cauti erorile pe net. Apoi cu un mecanic bun care lucreaza pe ciubuc iti repari masina, cu pret mult mai mic decat in service. Dar fara computer nu faci nimic.
Mie la o octavia ce am avut-o imi ramanea aprins acel bec (masina+cheie, pe galben) cand nu imi citea chip-ul din cheie, si nu pornea deloc, invartea demarorul degeaba.
La astra H a unui prieten s-a aprins becul martor motor (sonda), o vreme a mers bine, dar la o excursie mai lunga ne-a facut probleme mari, asemanatoare cu cele descrise de tine. Nu tragea, isi revenea brusc, iar nu tragea, a pornit auto-curatarea filtrului de particole (si-a dat singura foc evacuarii). Nu stiu ce a facut atunci, daca a mai dus-o in service, dar in timp a avut probleme cu injectoarele, si cu pompa de inalta, dar nici cei din reprezentanta n-aveau habar sa-i dea de capat. Dupa ultima 'reparatie' in service s-a pricopsit cu soft simplu, pe cand motorul lui era sport, si mergea ca naiba ~x(

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Calculatorul masinii incearca sa comunice cu tine.
Ti-a aprins un martor in bord.

| alinike2 a răspuns:

Cel mai recomandat e sa te duci cu masina in service sa-ti-o puna pe computer sa ti-o scaneze. Daca o dai asa cu presupusul s-ar putea sa nu ajungi decat sa faci mai mult rau