| gabigabriel a întrebat:

am o problema cu o statie emisie receptie TTI 880... o conectez la 12V la bricheta masinii. se aprinde dar are lumina de fundal foarte slaba si are sunetul foarte slab, cu volumul la maxim abia se aude. ce ar putea avea?

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca e model vechi si nu a fost folosit de ceva vreme de la mizerie si praf incepe sa faca figuri. Cel mai bine o duci la cineva care repara statii.

| mihai69 a răspuns:

Măsoară tensiunea la baterie - poate e descărcată. Ai montat antenă la stație?

| gabigabriel explică (pentru mihai69):

Da e montata

| mihai69 a răspuns (pentru gabigabriel):

Mai rămâne tensiunea bateriei. (Cu motorul oprit trebuie să fie vreo 13 V și cu el pornit 14, 4V).
Sau, desigur, stația are ceva „bube" și trebuie dusă la service sau la un radioamator s-o aducă în parametri.

| oldbluegrumpyman a răspuns:

Vezi ca "12 V" ai bateriei sunt mai mici decat "12 V" cu motorul pornit. Daca nu ai incercat deja, porneste motorul si o sa vezi diferenta.