| BogdyX9 a întrebat:

Am o problema la un vw passat 1.9 115 cai din anul 2000, Cateodata se accelereaza si merge foarte bine, dar cateodata nu trage aproape deloc, Stie cineva care ar putea fii cauza? P.S I-am schimbat motoru de 2 saptamani si pana acum a mers foarte bine dar in ultimele zile am aceasta problema. Dau funda! Multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| valentingb a răspuns:

Pai daca ai schimbat motorul recent nu ai primit garantie de la service? Dupa mecanica pe care o stiu eu, sunt doua lucruri importante : 1: filtrul de aer infundat. 2: combustibil de proasta calitate. Ai putea sa cumperi o sticluta de solutie pentru desfundarea injectoarelor. Ar mai fi o treaba: se poate ca supapele sa nu se deschida si sa se inchida la momente exacte. E posibil, la un motor la care s-a umblat. Si daca o supapa ramane in urma, puterea scade cu 25 %. Primele 3 lucruri sunt usor de verificat: filtrul, un plin de combuustibil scump (sau o jumate de rezervor cand ai deja becul in bord aprins), si o sticluta de solutie costa cam (35-40 lei). Daca e din motor, nea mecanicul sa se mozoleasca pe maini.

2 răspunsuri:
| RB26DETT a răspuns:

Vw? stiam ca sunt bune, ok, sa revin la intrebare, pai s-ar putea ca turbina sa fie de vina, incearca totusi sa nu accelerezi peste 2500 RPM pana nu se incalzeste putin motorul[ asta dupa ce il pornesti], vezi ca sunt solutii pentru desfundat injectoarele, poate ca bujiile sunt de vina, cat ai dat pe motor? daca l-ai luat la un pret foarte convenabil inseamna ca ceva are motorul respectiv, ori nu a fost asamblat cum trebuie, este posibil sa fi scapat ceva bucatele de metal pe unde nu trebuie, este posibil ca uleiul sa fie de proasta calitate sau trebuie schimbat, s-ar putea sa fie combustibilul de vina sau chiar pompa de motorina, si acum depinde si de stilul de condus, adica, daca tu mergi cu masina, la turatie mica ai puterea maxima pe la 2500-3000 RPM, daca tu mergi cu masina la turatie mare, peste 3000-3500 Rpm nu mai are aceeasi putere, ia incearca sa pleci de pe loc la 3500 rpm si apoi incearca la 2500 Rpm, vei vedea o diferenta, la turatie mai mica, motoarele diesel au putere mai mare, la motoarele pe benzina este invers.