| Superceanu a întrebat:

Salut,TPU. Am o toyota celica vvti. În urma cu o luna am făcut accident și am refăcut mașina. Am schimbat radiatorul de apa și n-am știut ca lichidul se baga în vasul de expansiune cu el ridicat din suportul lui. L-am lăsat acolo, puneam 1 litru porneam mașina, după care o opream îl lua tot și tot asa. Precizez ca apa a ajuns la maxim doar o singura data și am oprit-o pe loc. Va întreb dacă este posibil sa fi dus garnitura de chiuloasa. Precizez ca apa sta la 85 90, termocupla cuplează, decupleza. Credeți că mă stresez aiurea?

1 răspuns:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cine a zis ca trebuie ridicat vasul?
La masini se aeriseste circuitul singur, iar vasul nu trebuie ridicat. Nu stiu la Toyota cum e, dar sper ca nu au ramas pe vremea Daciei cu racirea, precum Hyundai.
Probleme cu garnitura sau chiulasa nu cred ca ai, daca a ajuns la 90 de grade in bord si nu a crescut mai mult, inseamna ca antigelul circula ok prin motor.