| StefanMadalin02 a întrebat:

Am si eu o intrebare am un bmw e36 325i 310cp cu turbo cutie zf asa mai departe si vreau sa fac o modificare sa ii pun cutie de diesel de la un e36 sau e34 2.5td sau tds tot model ZF, ce parere aveti merge montata? Sau va rezista motorului stiind ca va fi supusa la o turatie mai mare cai mai multi asa mai departe. Ce parere aveti nu conteaza ca este mai scurta sau ceva de genul pun alt cardan pot face planse de cuplare a cardanului nu se pune problema de asa ceva sau de bani. Multumesc

2 răspunsuri:
| 17Ioana a răspuns:

Nu este o idee buna, motorina are rapoarte mai mici.
Pe benzina o duci in 7000 rpm pe cand motorina in 4000 rpm.
Nu o sa poti sa te folosesti de ea la capacitate maxima
Sfatul meu, daca vrei sa faci o treaba, sa traga calumea, baga o turbina mare, stiu pe cineva cu o octavia rs cu turbina de camion, trage bine rau de tot...

| StefanMadalin02 explică (pentru 17Ioana):

Am o turbina care poate dezvolta multi cp dar o folosesc la 1, 2bari 310cp trage rau de tot masina dar vreau sa ii dau o viteza mult mai mare si am inteles ca daca a-si monta o cutie de diesel va dezvolta o viteza mult mai mare si va scădea si consumul atunci când nu mergi sportiv am grup pe fuga etc