| Allex24 a întrebat:

am si eu o intrebare: am un opel zafira an 2000 DTI
La ce turatie a motorului intra turbo-suflanta in functiune?

Răspuns Câştigător
| FurtunaDiesel a răspuns:

2500. Scrie si in cartea masini!

| Allex24 explică (pentru FurtunaDiesel):

Eu o simt ca intra la 2300 2400 de turatii

| FurtunaDiesel a răspuns (pentru Allex24):

Pai da, daca in carte scrie 2500 si masina are si ea peste 50.000-70.000 de km normal sa nu mai fie chiar la fix!

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Turbine merge mereu, dar o simti de la 130o ture in sus, iar cuplul de la 1700 este la maxim.

| catalin055 a răspuns:

Sall am si eu un zafira dar e din 2006 si la mine pleaca de la aproape 4 mi te turatii dai si tu talpa la ea si vezi ca se aude un sunt un fluierat asa si iti dai seama de obicei pe 3 500 km asa aproape de 4000happy