| ioprietenasu a întrebat:

Am si eu o intrebare, am un motor de teren,, cross,, si am pus o bujor mai lungă un pic si mi-a găurit pistonul.
Am cautat piston nou de doua luni de zile dar nu am mai gasit, ca e un model mai vechi si nu am mai gasit.
Nici macar la dezmembrari...
Intrebarea mea ar fi, ar merge sudare la un ambreiaj minim si cu electrozi anume pentru aluminiu sa-i fac un dop exact din alt piston si sa-i dau roata la dop o sudura si poluată si facut cu o pânză de șmirghel foarte fin? De fapt ar merge dar nu stiu daca ar tine si nu stiu sigur nici daca ar merge, daca ar fi o solutie având în vedere că nu mai găsesc.
Motorul e in 2 timpul de 250 cm³.
Va multumesc si astept un raspuns de la voi!
Rog seriozitate si daca m-am exprimat gresit imi cer scuze!

2 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Teoretic, se poate suda aluminiul, cu sudură în argon.
Trebuie doar să găsești atelierul cu meseriașii și utilajele adecvate.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu prea garanteaza nimeni o sudura la componentele interne ale motorului, dar nu te opreste nimeni sa incerci.