| vladut11 a întrebat:

Cum se sudeaza un ploc motor de scuter din aluminiu?
Tine sudura in mod excelent?
Eu am dat intr-o groapa cu scuterul si s-a crepat blocul motor intre fulia de la variator si ambvreaj.
Sunt sanse sa tina sudat?
Ce electrozi de sudat imi recomandati?

4 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Nu iti recomand sa il sudezi tu, se sudeaza fara curenti si fara caldura cu aliaj topit si aplicat in ulei. Daca il sudezi cu arc electric poti incerca daca nu crezi fisura se va extinde. Se lipeste pe loc si se extinde in parti si nu rezolvi nimic deci decat la un centru specializat sau cu sudura in argon cu un autogen dar nu este aluminiu curat si nu va tine foarte mult in functie de noroc te tine dar nu merita cat dai pe argon mai bine il duci la cineva autorizat si nu te costa prea mult. Eu asemenea suduri execut cu 30 de lei dar depinde de centru. Daca esti din Bucuresti da-mi un mesaj privat si vino la mine la service!

| 9gygy a răspuns:

Merge sudat cu arcul electric, dar cu electrozi speciali pentru aluminiu. Se poate si cu autogenul, cu sarma din aluminiu. Care din ele e mai buna in cazul asta, nu stiu sigur dar cred ca autogenul. Si da, sunt sanse sa tina sudat. Cel putin merita sa incerci.

| vladut11 explică:

Cu ce aliaj sa il lipesc ca sa tina?
e crepat pe 40 cm roata

| valy91 a răspuns:

Poti sa il sudezi cu electrozi de aluminiu ( se gasesc niste electrozi mde aluminiu mai speciali nu stiu cum se numesc) dar ca sa nu se fisureze trebuie sa ii faci o racire controlata cu deoarece el se fisureaza din cauza ca se raceste brusc