| Stancu_Cristian_1998 a întrebat:

am si eu o problema cu un Ford Transit din anul 2007.
Mi se aburesc foarte foarte rau geamurile, toate, aerul il am dat la ultima treapta(la maxim) pentru ca nu are ac, chiar si cu el dat la maxim se aburesc geamurile de nu vad nimic, filtrul de polen este nou, antigen are, nu pierde de niciunde, caloriferele baga căldură de nu poti sa stai in ea, nu ii gaseste nici un mecanic ce "bubă" are, dau funda, multumesc mult.

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Iti trebuie o guma de sters apa cand masina e umeda. Merge in interior, este in zona de chestii pentru masina cand cauti la mall

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca aburesc rau geamurile, e clar ca ai antigel sau apa in traseul de dezaburire.
Nu e nevoie de pierderi consistente de antigel, e suficient sa ai un por prin care sa scape cativa ml pe zi, si tot abureste parbrizul rau.
Ar mai fi varianta umezelii din masina; daca de exemplu a plouat candva in masina si s-a imbibat mocheta/tapiteria, sau daca obisnuiesti sa mergi cu multi oameni in ea, se formeaza o umezeala de care scapi foarte greu. Sterge si geamurile cu solutie pe baza de alcool, si sa nu stergi niciodata cu mana goala, ca se ia grasime de pe piele si abureste nasol.
De mentionat si faptul ca in lipsa AC-ului, dezaburirea este mult mai slaba.

| costinel1991 a răspuns:

Eu am patit chestia asta cand am avut caloriferul spart se aburea tot parbrizul se facea alb. Chiar daca nu ai ac nu conteaza trebuie sa se dezabureasca la un moment dat