| Adriaw48 a întrebat:

Salut,TPU! Am si eu o problema la mașină. Este vorba de un pasat B6 2.0 tdi 140cp cutie manuală model din 2006.Am o o problemă cu ambreiajul.Atunci când îl calc intra foarte greu in viteza 1 și R. Si câteodată și în a3-a.Din cate am inteles este de la kitul de ambreiaj dar as vrea sa stiu daca pot schimba doar o componentă din kit.

4 răspunsuri:
| HadesSs a răspuns:

Depinde cum prinde, daca ambreiajul tine la podea mai merge trebuie doar reglat sau aerisit, daca tine sus trebuie schimbat. Kitul nu ti-l schimba nimeni decat complet pentru ca asa vine placa disc de ambreiaj si rulment de presiune.

| Adriaw48 explică (pentru HadesSs):

Păi si daca este din cauza rulmentului de presiune si celelalte componente sunt in regula trebuie să schimb tot kitul?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ti-ai tras Passat, model problematic, si vrei intretinere ieftina. Misto.
Cine te-a sfatuit?
In momentul in care masina nu mai schimba vitezele bine, din cauza ambreajului, e "farmat" aproape tot acolo, incepand cu placa de presiune.
Asigura-te ca nu e o problema de la instalatia hidraulica, apoi revino-ti, si cumpara kit ambreaj complet.
PS: piesele de ambreaj cumparate separat, au preturi mai mari decat in kit; de exemplu, disc de ambreaj la Ford 1.8 diesel 500 lei, iar kit complet (placa, disc, rulment) 450 lei. Asa e cam la toate masinile.

| HadesSs a răspuns (pentru Adriaw48):

Pai nu le gasesti separat si e mult de munca, crezi ca iti da jos cutia cineva doar pentru rulment?