| Dorinel_Costel_1997 a întrebat:

Va salut pe toți membrii si în primul rând îmi pare rău daca cumva am postat greșit.
Problema este urmatoarea:
Am pornit mașina, am plecat cu ea de pe loc și dupa vreo 500 de metri dupa un semafor am calcat-o la podea în treapta 2, la vreo 5500 rpm bubuie ceva sub mine și masina se accelera în gol(fiind în treapta 2, nu a sarit din viteza!)
Acum mașina nu mai cupleaza deloc, adica: o pornesc si intra în toate vitezele făra sa calc ambreiajul dar nu pleaca de pe loc.
Întrebarea mea este: ce sa fi cedat?
Chitul de ambreiaj, rulmentul de presiune, cutia de viteze?
Mașina este un Mercedes-benz w203, c180 classic 2.0 benzină, cutie manuala 6 trepte 129 cai

5 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ar putea fi cardanul sau grupul.
Apoi ambreiajul. Incearca sa ajungi sub masina, sa vezi daca sta normal cardanul, cuplat in ambele locuri (spre cutie si spre puntea spate). Poate e sarit din flansa, spre exemplu.

| Zuzu1991 a răspuns:

Conteaza? big grin
tot service te paste si o sa te coste tongue

| danbnz a răspuns:

E greu de evaluat pe nevazute.
Pare cutia sau cuplajul schimbatorului la cutie.
O sa te lamuresti la un service auto.

| dinaprilie a răspuns:

Rulmentul.

| Gligore2000 a răspuns:

A cedat ambreiajul.