| HasuX a întrebat:

Probleme cutie/ambreiaj. Mi-a sarit din a-5-a la 100km/h si nu a mai intrat in treapta asta, iar in celelalte intra foarte greu. Plus ca atunci cand e pe liber sau in viteza se aude un huruit, calc ambreiaj si dispare sunetul. Mentionez ca a-5a nu intra nici cu motorul oprit si nici cand a pornit. Ce ar putea fi?

20 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Wow, cred ca ai spart mecanismul ambreiajului.
In orice caz, unde dumnezeu ai sofat cu 100 la ora, ca prin hartoapele din tara, nu poti cu mai mult de 60, ca iti lasi rotile pe acolo si distrugi tot.

| Frank51 a răspuns (pentru Violleta2022):

La mine in zona sunt drumuri bunicele. Poti merge cu 220, si daca pui un pahar de apa pe bord nu se clinteste.

| Violleta2022 a răspuns:

Sa vezi ce repede vei inchide gurita si vei lasa smecheriile, cand ti se va ridica permisul si vei devii instantaneu pieton... atunci sa te tii ras laughing
Ma rog, cand cumperi un harb cu pretentii de masina si-l mai alergi pana crapa, nici nu ma mir sa pice.
Dupa cum vad, stai prost de tot la capitolul respectat legile de circulatie si vei deveni curand pieton, ceea ce-ti doresc din toata inima, ca macar sa inveti ceva din greseli, inainte sa omori pe cineva, ca oricum nu dai doi bani pe viata ta.
Spre nefericirea si necazul tau, mie imi permit soselele de aici sa conduc cu 120-130 km/ ora, atat cat este legal, fara sa pot depasii din cauza politiei care are camere de masurat viteza, pe toate drumurile, inclusiv elicoptere care supravhegheaza traficul si nu apuci sa faci mai mult de cativa km cat sa fii oprit si ridicat.

| Exal a răspuns (pentru Violleta2022):

De cand femeile isi da cu parerea la masini?laughing

| Violleta2022 a răspuns (pentru Exal):

De cand au peste 30 de ani de experinta in sofat, asa cum am eu!

| HasuX explică (pentru Violleta2022):

Eu nu inteleg de ce comentezi cu privire la problema asta daca nu ai toate informatiile. Daca tu, pe autostrada mergi cu 30 km/h asta e problema ta. Concluzia: nu comenta aiurea.

| Violleta2022 a răspuns (pentru HasuX):

Mai casca bine ochii, ca am spus 130km/ora, nu 30!

| HasuX explică (pentru Violleta2022):

Cred ca ai nevoie sa mai inveti legislatia sau probabil nu o stii deloc. Limita pe autostrada e de 130/h in caz nu nu ai aflat pana acum.
Iar cu privire la masina, e un Seat Leon FR 2012 luat de nou in prezent cu 120k de km la bord.
Atata timp cat nici legislatia nu o stii, iti propun sa nu mai comentezi.

| Violleta2022 a răspuns (pentru HasuX):

Voreste in necunostinta de cauza!
Pe vremea cand sofam eu in Romania, tu nici nu erai nascut.
Iar de 20 de ani incoace, sofez in occident, unde limita de viteza pe autostrada este 130km/ ora. Am mentionatat deja asta, intr-un mesaj mai sus.

| xadsada a răspuns (pentru Violleta2022):

Elicoptere care supravegheaza traficul, dar unde stai tu, in Bahamas?

| Violleta2022 a răspuns (pentru xadsada):

Locuiesc la Sydney in Australia!

| Violleta2022 a răspuns:

Ma umfla rasul laughing cand vad cum stai cu sula-n gura si te dai smecher pe aici, ca sofezi cu 150km la ora, cand tu esti de fapt esti un mutuflan de 14-15 ani, abia intarnd in calsa a IX-a.

ia uite aici:
"n 15 Septembrie | Dykdejcfhhhthsrgffg a întrebat:
Hei TPU! Sunt în clasa a 9 a la profilul pedagogic/..."

| Violleta2022 a răspuns:

Dupa cum vad, nici copilasii de 14 ani nu au cunsotinta de mecanica.
Partea nasoala este ca vorbesc neintrebati si in necunostinta de cauza, lucru de altfel urat si lipsit de respect fata de adulti.

| Frank51 a răspuns:

Trebuie sa vizitezi un mecanic! Este posibil sa salvezi cutia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

AnnaBlandiana e obișnuită pe site că vorbește mult și prost, mai ales unde habar n-are.

| alex495 a răspuns:

Ai belit cutia.
1. Nu ti mai intra in a 5-a ca ai stricat roata dintata pentru vit respectiva. Probabil nu a avut ulei, ai mers asa cu ea si cand a sarit din viteza s-a dus tot.
2. Huruitul se aude de la volanta. Daca era invers cand apasai ambreiajul era rulmentul de presiune.
Data viitoare mai verificati si nivelul la uleiuri ( cutie, directie, motor), nu doar daca ai lichid de parbriz.

| ovidiu29asd a răspuns:

Ai mare grija! Nu mai merge cu masina pana nu ajungi intr-un service, pentru ca ti s-a scurs aproape tot uleiul de la cutia de viteze, la viteza a 5-a ajunge cel mai greu. Daca ii pui ulei, poti sa mai salvezi cutia, eventual sa schimbi doar sincronul pentru viteza a 5-a

| alex495 a răspuns (pentru ovidiu29asd):

Numai salveaza nimic. Am vazut masini care a mers 40 de km pe uscat cutia si intra in vit, decat ca se auzea huruitul ala.

| Luistgy007 a răspuns:

Ai probleme cu timoneria!